• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Pasywny dochód dzięki utrzymywaniu masternoda na Raspberry Pi

AnarchicCluster

Well-known member
Data: 10 Lipiec 2015
Autor: Nienznany
Tłumaczenie: AnarchicCluster
Oryginał


raspberrypi_dash.jpg

Dlaczego chciałbyś dostawać pasywny dochód jako operator masternoda Dash?

Po pierwsze, każdy może założyć masternoda na małym i tanim Raspbery Pi (dedykowany serwer lub VPS też może być). Po drugie, zwrot inwestycji obecnie jest szacowany na około 17% w skali roku.

Dash wyróżnił się spośród innych krypto walut tym, że jako jedyny wspiera tworzenie i utrzymanie węzłów regularnymi wypłatami. Masternody otrzymują 47.5% nagrody za wykopanie bloku, co jest prawie tyle ile otrzymują sami kopacze.

Z 1,000 DASH pod zastaw i inwestycją rzędu 50$ w sprzęt i ty możesz dołączyć do grupy inwestorów zarabiających przez utrzymywanie masternoda na Raspberry Pi.

Czas na Pi

Zapytaliśmy dwóch operatorów masternodów o ich koszty, sprzęt i rady. Użytkownicy forum Dash Talk Mangled Blue oraz Fuzzyduck używają Raspberry Pi 2, którego koszt wynosi około 40$. Oprócz tego, za 8$ dokupili oni kartę pamięci microSD (8GB).

Mangled Blue używa również kabla HDMI, monitora, klawiatury i myszy na USB. Sugeruję on również, że możliwe jest aby użyć ładowarki do telefonu komórkowego do zasilania, lub kabla microUSB-b do USB. Ostatecznie podłącza on swoje Pi kablem Ethernet do swojego domowego modemu. Twierdzi on, że połączenie przez Wi-Fi jest możliwe, ale raczej nie poleca. Mówi on dalej:

Może nie wiem wszystkiego na temat DASH lub innych krypto walut, ale posiadanie Masernoda sprawia, że cały czas jestem zaangażowany w ten świat. Również zmusza mnie to do uczenia się czegoś nowego – w zeszłym roku nie wiedziełem abslutnie nic o Linuxie..”

FuzzyDuck twierdzi, że Raspberry Pi 1 miała tylko 512MB RAMu, co mogło być za mało aby mieć na nim masternoda. Jednakże Raspberry Pi 2 ma już cały 1GB pamięci RAM co jest całkowicie wystarczające. Jak sam mówi:

„Mój Pi2 jak na razie jest bardzo stabilny i mam nadzieję, że tak pozostanie. Chciałbym aby więcej użytkowników spróbowało utrzymania masternoda na Pi2”

Zastaw

Aby uruchomić masternoda, wymagane jest danie 1,000 DASH pod zastaw. Fundusze te cały czas pozostają w posiadaniu użytkownika (nie ma potrzeby ujawniania klucza prywatnego). W każdej chwili użytkownik może zrezygnować z Masternoda, wystarczy tylko przetransferować dany zastaw.

Wymóg zastawu został wdrożony po to, aby nie opłacalne było przejęcie sieci poprzez atak 51%. Ma to również dodatkową zaletę stabilizowania ceny, przez co Dash jest bardziej atrakcyjny jako środek wymiany.

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem masternoda, lecz nie masz wystarczająco środków pod zastaw, istnieje inne rozwiązanie. Mangled Blue twierdzi, że „Nawet jeśli nie posiadasz wymaganych 1,000 DASH możesz znaleźć kogoś z kim możesz połączyć swoje fundusze. Ja właśnie tak zaczynałem. Możesz znaleźć dużo przydatnych informacji i pomocnych ludzi na forum”.

Zarobki

Fuzzyduck: „Po kilku miesiącach utrzymywania Masternoda, mogę śmiało powiedzieć, że sam się już spłacił. Obecna cena za DASH jest około 3$. Mój Pi2 kosztował mnie 35$. Zarabiam około trzy DASH co cztery dni, zyski policz sobie sam.”

Dla Fuzzyduck dodatkowy zastrzyk gotówki nie jest jedyną zaletą posiadania masternoda. Ciągnie on dalej: „Ponieważ wszyscy jesteśmy maniakami technologii, kochamy majsterkowanie przy softwarze i sprzęcie po prostu dla zabawy! Jeśli ja mogę to robić, to ty też.”

Bezpieczeństwo i ryzyko

Flare, jeden z użytkowników Dash Talk dzieli się swoją opinią na temat bezpieczeństwa:

„Utrzymywanie publicznie dostępnego hosta zawsze wymaga podjęcia odpowiednich działań w kwestii bezpieczeństwa – te same zasady bezpieczeństwa stosowane w VPS również tyczą się trzymania masternoda na Pi w swoim własnym domu (np. włącz firewall, wyłącz możliwość zdalnego logowania).”

Nawet jeśli zabezpieczenia twojej sieci domowej zostaną złamane, to twoje 1000 DASH jest wciąż bezpieczne ponieważ ani Pi ani VPS nie posiadają twoich kluczy prywatnych.

Dodatkowe zalety

Masternode Dash robi znacznie więcej niż dostarczanie usług sieci (takich jak DasrkSend lub InstantX). Każdy nowy węzeł coraz bardziej decentralizuje sieć – kluczowy element każdej infrastruktury peer-to-peer, której celem jest stabilność i wytrzymałość.

Jak bardzo wypłaty dla masnternodów przyczyniły się do decentralizacji sieci? Liczby mówią same za siebie: Kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi około 4 miliardów dolarów i posiada on około 6,000 węzłów. Dla porówniania, Dash, którego kapitalizacja rynkowa wynosi tylko 17 milionów dolarów – jedyne pół procenta wartości Bitcoina – ale posiada on już koło 2,650 węzłów i liczba ta ciągle rośnie.

Udaj się na forum Dash Talk i śmiało zadawaj swoje pytania o to jak uruchomić masternoda. Możesz również znaleźć tam i poczytać napisany przez Fuzzyduck przewodnik o tym „Jak uruchomić masternoda na Raspberry Pi” aby zacząć zarabiać.
 
Last edited by a moderator:
Sure. Ale to wydatek 1000 dash oprócz paru dolców na raspberry.
Polecam moj serwis...tak na dobry poczatek :) Fakt ze 1000 monet to duzo pytanie czy bedziemy mowic tak samo jak 1000 bedzie kosztowac 20k $ i wiecej i czy wtedy obecna cena 3.6$ bedzie odrzucajaca? ;)
 
Back
Top