• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Wywiad z Evanem Duffieldem – Laureatem nagrody Proof of Honor

AnarchicCluster

Well-known member
coinssource_proofofhonor_winner.jpgWywiad z Evanem Duffieldem – Laureatem nagrody Proof of Honor

10 Styczeń 2015
Autor: Tk Hamed
Tłumaczenie: AnarchicCluster (Napiwki mile widziane XjHtxyTiPieivyTh7HpCzqsEUmLC5NzHio :)

Oryginał


Jak zaczęła się twoja przygoda z kryptografią?

Evan Duffield – Od zawsze interesowałem się finansami, programowaniem i kryptografią, więc jak tylko odkryłem Bitcoin’a od razu wzbudził on moje zainteresowanie. Pierwszy raz usłyszałem o Bitcoin’ie w połowie 2010 roku, potem nie interesowałem się nim przez pewien czas aż do 2011 roku kiedy to ponownie zaangażowałem się w Bitcoin’a, tym razem już bardziej na serio.

Moje pierwsze Bitcoin’y kupiłem po 19 dolarów. Zdecydowałem się na ich zakup z czystej ciekawości. Chciałem po prostu zobaczyć jak to wszystko działa. Jak tylko kupiłem Bitcoin’y ich cena natychmiast zanurkowała. Pamiętam jak myślałem sam do siebie „A niech to, kupiłem na szycie bańki” ale nie sprzedałem ich wtedy. Postanowiłem trzymać moje Bitcoin’y aż później naprawdę zacząłem interesować się technologią na której są one oparte.


Co chcesz osiągnąć przez angażowanie się w kryptowaluty. Jakie są twoje długoterminowe plany?

Evan DuffieldPo przyglądaniu się rozwojowi Bitcoin’a przez ostatnich kilka lat, powoli zacząłem zdawać sobie sprawę w jakim kierunku zmierza rozwój kryptowalut. Zacząłem aktywnie szukać nowych wątków i ogłoszeń na forum Bitcointalk pod kątem proponowanych konkretnych funkcji i zastosowań kryptowalut. Po pewnym czasie, doszedłem do wniosku, że jedynym miejscem gdzie widziałem sporo innowacyjności były algorytmy do wydobywania kryptomonet.

To był powód dla którego zacząłem myśleć o stworzeniu nowej waluty. Waluty zupełnie innej niż Bitcoin. Pomyślałem; dlaczego by nie wdrożyć jakiegoś mechanizmu mieszającego? Dlaczego by nie wynagradzać węzłów sieci? Mechanizm wydobycia Bitcoin’ów został zaprojektowany tak aby w pewnym stopniu naśladował proces wydobycia złota. Pomyślałem więc, dlaczego by nie posłużyć się czymś innym jako model wynagradzania bloków?


Jaki według ciebie jest prawdziwy potencjał sfery kryptografii? W jaki sposób może się ona przysłużyć światu?

Evan DuffieldTo jest, świetne pytanie, które rzadko jest zadawane. Satoshi chciał stworzyć zdecentralizowany system, który działał dzięki wbudowanym zachętom finansowym do utrzymywania i rozwijania zdecentralizowanej sieci. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ pozwala to na rozwój dalszych innowacji opartych na te tym rodzaju technologii. Pozwól, że przytoczę kilka przykładów:

· Zdecentralizowany Internet oparty na kryptografii, całkowicie peer-to-peer i wolny od podsłuchów.

· Obniżenie kosztów operowania giełd papierów wartościowych i walutowych.

· Idealny pieniądz cyfrowy zbudowany na sieci peer-to-peer napędzający nowy odporny na cenzurę sektor gospodarki.

Wierzę, że w dłuższej perspektywie zaobserwujemy narastający trend rezygnowania z zcentralizowanych i podatnych na podsłuch aplikacji na rzecz zdecentralizowanych rozwiązań odpornych na cenzurę i szpiegowanie. Nasze pokolenie ma już dość bycia podsłuchiwanym przez rządy i korporacje, ale aż do tego momentu nie mogliśmy nic na to poradzić.


Istnieje coś czym chciałbyś się podzielić ze światem? Teraz masz okazje aby powiedzieć coś o sobie samym, zwykłym Evanie Duffieldzie, a nie, znanym wizjonerem i wynalazcą w sferze kryptografii.

Evan Duffield – Kiedy stworzyłem Darkcoin'a, miałem nieprzyjemność zobaczyć różnorakie oszustwa i przekręt. Dlatego zawsze starałem się być tak otwarty i szczery jak to tylko możliwe.

Widziałem jak wiele projektów starało się zataić swoje błędy i niedociągnięcia co skutkowało utratą zaufania ze strony użytkowników. Według mnie, jak już raz stracisz zaufanie, jest odzyskanie go jest niemożliwe. Ludzie inwestują swoje własne pieniądze, więc jeśli ich oszukasz to tak jakbyś oszukiwał współudziałowców twojej firmy. Zarządzanie projektem w sferze kryptowalut jest czymś co wymaga jak największej uczciwości.


Kto w twoim życiu zasługuje na największy podziw i szacunek? Kto zainspirował cię do osiągnięcia twoich celów? Istnieje ktoś komu chciałbyś publicznie podziękować za pomoc w zajściu tak daleko?

Evan Duffield – Wielkie dzięki należą się całemu zespołowi deweloperów z iAcquire (Firma dla której rozwijałem narzędzia backendowe) a w szczególności Jeffowi Nappi za motywowanie mnie do ciągłego udoskonalania swoich umiejętności programowania i ciągłego przykładania uwagi do detali we wszystkim co robię. Nie zawsze się zgadzaliśmy ze sobą, ale ogólnie rzecz ujmując nasze konflikty były bardzo cennym doświadczeniem.

Istnieje niezliczona ilość osób w społeczności Darkcoin’a, bez których pomocy Darkcoin nie zaszedłby tak daleko. Chciałbym podziękować (bez żadnej specjalnej kolejności) żonie Sarze za ciągłe wsparcie, Holgerowi Schinzelowi za pomoc w utrzymywaniu wysokiej jakości kodu, Fernando Gutierrez za nieocenioną pomoc prawną i współpracę z społecznością Darkcoin’a, Ingie (Tante) za przekonanie mnie do nakręcenia filmików, które niebawem ujrzą światło dzienne, oraz Danielowi Diaz i Phillippowi Engelhor za pomoc w popularyzacji Darkcoin’a.


Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat twojej pracy i tego czym się obecnie zajmujesz?

Evan Duffield – Często pisze na Darkcointalk.org w sekcji ogłoszeń. Również mam zamiar wydać serie kilku filmików na moim kanale YouTube, w których będę omawiał detale technologii sieci Masternod’ów, Darksend oraz InstantX. Tutaj można subskrybować mój kanał.


Tak dla zabawy. Chciałbyś spróbować wytypować następnego laureata nagrody Proof of Honor?

Evan Duffield – Nikt jeszcze nie może prawidłowo wytypować imienia przyszłego laureata nagrody Proof of Honor ponieważ jak większość naprawdę dobrych i innowacyjnych pomysłów, przyjdzie on z znikąd i będzie dla wszystkich totalnym zaskoczeniem.


Najważniejszą rzeczą w wygraniu nagrody Proof of Honor jest społeczność Darkcoina. Co chciałbyś powiedzieć tym wszystkim, którzy zawsze wspierali ciebie jak i samego Darkcoin’a?

Evan Duffield – Dziękuję wszystkim osobom, które wspierały rozwój Darkcoin’a przez ostatni rok. To był bardzo ekscytujący rok, i nie zaszlibyśmy tak daleko bez waszej pomocy. Ja dalej pozostaję zaangażowany w ten projekt i zapewniam, że jeszcze nieraz dam o sobie znać w nadchodzącym roku, więc proszę was o wsparcie - i jeśli macie odpowiednie umiejętności - pomoc w dalszym wsparci rozwoju Darkcoin’a. Aby dotrzeć do jak największej ilości ludzi potrzebujemy wielu ochotników do kontynuowania popularyzacji Darkcoin’a i robienia z niego użytku na znacznie większą skalę.


Chciałbyś przekazać coś naszym czytelnikom na koniec tego wywiadu? Co byś chciał aby świat usłyszał od ciebie?

Evan Duffield – Wiara w to, że wszystkie rozwiązania i aplikacje w przyszłości mogą zostać oparte na Bitcoin’ie jest zwodnicza. Świat w którym żyjemy staje się coraz bardziej złożony z wieloma różnymi kryptowalutami. Wiele razy już widzieliśmy ten poziom złożoności na innych rynkach. Rezultatem zawsze jest zdecentralizowana koegzystencja szeregu różnych rozwiązań zamiast dominacji tylko jednego. Wiele alternatywnych projektów kryptowalut jest uważana za zbędne albo nazwana przekrętem zanim zostanie uruchomiony. Prawdą jest, że niektóre z nich naprawdę są zwykłymi przekrętami. Jednak nawet jeśli nie zawsze tak jest to bez względu na dobre chęci nie można zbudować wszystkiego w oparciu o samego Bitcoin’a.

Za przykład przytoczę tutaj sieć węzłów tzw. Masternod’ów. Takie węzły również operują w sieci Bitcoin’a ale właściciele tych węzłów nie mają żadnych bodźców finansowych do ich utrzymywania. Zmieniając protokół byłem w stanie zachęcić operatorów węzłów do stworzenia znacznie większej infrastruktury w porównaniu do Bitcoin’a .

W chwili obecnej, sieć Bitcoin’a ma 6600 węzłów przy kapitalizacji 4 mld dolarów. Darkcoin z kolei ma 1680 węzłów podczas gdy wyceniany jest tylko na 8 mln dolarów. Biorąc pod uwagę znacznie mniejszą wycenę Darkcoin’a oraz porównywalny rozmiar infrastruktury, uważam, że śmiało można stwierdzić, iż nasza infrastruktura jest znacznie bardziej rozbudowana. Darkcoin dzięki temu ma większą odporność na ataki DDoS, pozwala na szybszą synchronizację z siecią i oferuje takie usługi jak Darksend czy InstanX. Stworzenie czegoś podobnego z Bitcoin’em jest po prostu niemożliwe.
 
please remember to post on local bogs, chat rooms and outlets
tx
 
Back
Top