• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin Darkcoina!

AnarchicCluster

Well-known member
darkcoin_birthday_cake.jpg


Wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin Darkcoina!
10 Styczeń 2015
Autor: Fernando
Tłumaczenie: AnarchicCluster (Napiwki mile widziane XjHtxyTiPieivyTh7HpCzqsEUmLC5NzHio :)

Oryginał

18 Styczeń 2014 - To właśnie wtedy Evan Duffield po raz pierwszy i oficjalnie ogłosił światu powstanie Darkcoina. Pierwotnie miał on się nazywać 'Xcoin' jednakże nazwa została później zmieniona na Darkcoin. Od samego początku Darkcoin wyróżniał się spośród innych kryptowalut. Evan Duffield oprócz stworzenia nowej waluty, stworzył również całkiem nowy algorytm haszowania zupełnie inny niż ten używany przez Bitcon SHA-256, czy Scrypt zastosowany w Litecoin. X11 bo tak nazywa się ten algorytm, nie tylko gwarantuje odporność na wykorzystanie ASIC (Application System Integrated Circuit) w sieci Darkcoin, ale również sprawia, że wydobywanie Darkcoinów nie jest aż tak bardzo energochłonne. Ten nowatorski algorytm okazał się niesamowicie popularny i został zastosowany w wielu innych kryptowalutach.

20 Luty 2014 - DarkSend alfa zostaje udostępniony dla testerów. Dla społecznosści Darkcoina była to pierwsza okazja aby zobaczyć na własne oczy jak działa ta technologia anonimizująca transakcje w sieci.

3 Marzec 2014 - Wydanie DarkSend w wersji beta. Ta, już bardziej funkcjonalna wersja DarkSend zaczyna powoli pokazywać na co stać Evana Duffielda.

6 Marzec 2014 - 7 Kwiecień 2014 - Kolejne wersje beta zostają wydane. Z każdą następną wersją kod DarkSend zostaje ulepszony i staje się coraz bardziej dojrzały. W tym samym czasie Evan stworzył sieć 'Węzłów' tak zwanych Masternodów. Serwery na których działają te węzły są rozproszone po całym świecie, co pozwala na anonimizację finansów użytkowników na skalę, której nikt inny nie może dorównać.

Co więcej, węzły te mogą stać się dodatkowym źródłem dochodu dla tych, którzy chcą zainwestować w projekt ale nie mogą lub nie wiedzą jak wydobywać Darkcoiny.

17 Kwiecień 2014 - Wydana zostaje pierwsza stabilna wersja DarkSend. Na początku można było przesyłać przez DarkSend nie więcej niż 10 DRK.

20 Czerwiec 2014 - Trzecia stabilna wersja DarkSend rozszczepia (hardfork) sieć i umożliwia wynagradzanie Masternodów. Niedługo potem, na jaw wyszło sporo różnych problemów co zaowocowało nieoczekiwanymi dalszymi rozszczepieniami sieci Darkcoin.

26 Czerwiec 2014 - Evan szybko radzi sobie z wynikłymi problemami i jeszcze raz rozszczepia (softfork) sieć przy ponownym wydaniu trzeciej stabilnej wersji DarkSend. Tym razem wynagrodzenie Masternodów było opcjonalne do momentu poprawy kodu.

13 Sierpień 2014 - Wydana zostaje już czwarta stabilna wersja, której ponownie towarzyszy lekkie rozszczepienie sieci (softfork). Tym razem zostaje zniesiony limit na transakcje i DarkSend pozwala na wysyłanie sum znacznie większych niż pierwotne 10 DRK. Funkcja ta zostaje nazwana DarkSend+

Wrzesień 2014 - Na tym etapie, Darkcoin zaczyna przyciągać uwagę miłośników kryptowalut z całego świata. Jednym z nich jest Kristov Atlas, jeden z wiodących badaczy bezpieczeństwa Bitcoina. Kristov decyduje się na przeprowadzenie audytu kodu Darkcoina i pomaga Evanowi i innym programistom Darkcoina w znalezieniu pewnych niewielkich luk bezpieczeństwa. Luki te zaraz po odkryciu zostają natychmiast załatane czyniąc sieć Darkcoin bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej.

Krótko po wrześniowym audycie, kod źródłowy Darkcoina został oficjalnie upubliczniony. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii Darkcoina.

5 Październik 2014 - Wypłaty dla Masternodów stały się obowiązkowe co oznacza, że od tego momentu wszyscy operatorzy kopalni będą musieli ustalić prowizje dla właścicieli Masternodów oraz samych kopaczy wydobywających Darkcoiny. W ten sposób, obie te grupy zapewniają bezpieczeństwo całej sieci za co są odpowiednio wynagradzani poprzez wypłatę prowizji.

Listopad 2014 - Evan ogłasza 'instantX'. Technologię która pozwala na natychmiastowe transakcje tak samo jak to ma miejsce w przypadku płatności kartami Visa czy Mastercard. Żadna inna krypto waluta - nawet Bitcoin - nie oferuje niczego podobnego.

9 Grudzień 2014 - Evan ogłasza wdrożenie dwuskładnikowego uwierzytelniania aby zminimalizować ryzyko kradzieży monet z portfeli użytkowników.

Pierwszy rok Darkcoina okazał się być bardzo ekscytujący. Z większym i lepszym zespołem programistów naprawdę ciężko jest przewidzieć jak Darkcoin może nas jeszcze zaskoczyć zanim skończy dwa lata.
 
Last edited by a moderator:
I stalo sie! Rok za nami kolejny przed nami, ciekaw jestem co nam przyniesie, ale zapewne wiele niespodzianek :D
 
Back
Top