• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

V0.11.1 – aktualizacja postępu prac nad InstantX

AnarchicCluster

Well-known member
V0.11.1 – aktualizacja postępu prac nad InstantX

24 Styczeń 2015
Autor: Evan Duffield ( eduffield )
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv
:) )
Oryginał

Ponieważ sieć została już zaktualizowana do wersji 11 i jest w miarę stabilna, pomyślałem, że mógłbym zaprezentować zmiany jakie planujemy wprowadzić wraz z następną wersją Darkcoina oraz nasze nieco odleglejsze plany.

Egzekwowanie

Fragmentacja sieci została już poprawiona oraz udało nam się wprowadzić egzekwowanie opłat. Od dzisiaj jeśli użytkownik nie wyśle opłaty do prawidłowego masternoda, to jego transakcja zostanie odrzucona przez sieć.

InstantX

Parę miesięcy temu otworzyłem kod źródłowy tego projektu aby móc pracować razem z innymi badaczami nad jego udoskonalaniem. Należy jednak zaznaczyć, iż InstantX nie jest jeszcze ukończony i jak na razie ten kod jest prostym prototypem tego co zamierzam stworzyć w przyszłości. Radziłbym aby deweloperzy innych kryptowalut powstrzymali się od implementacji tego kodu, aż do czasu zakończenia wszystkich testów. W przeciwnym wypadku, ich sieci mogą poważnie ucierpieć.

Jak tylko zakończymy prace nad InstantX natychmiast zaczniemy pracować nad stabilnością systemu. Faza ta odbędzie się to na sieci testowej w przeciągu następnych kilku tygodni i będzie całkowicie publiczna.

Udoskonalenia i zmiany w sieci Masternodów

Przy następnej aktualizacji systemu masternodów, przejdziemy na system oparty na tokenach, który będzie wymagał od użytkownika otwarcia portfela trzymanego poza siecią (cold wallet) przynajmniej raz na kilka miesięcy. Kiedy ktoś uruchomi masternoda, będzie on musiał uruchomić komendę „masternode generate-token”, która podpisze i wygeneruje tekst który zostanie umieszczony w masternode.conf. Dzięki temu podpisowi, masternody będą być wielokrotnie resetowane, nawet podczas aktualizacji protokołu.

System wysyłający ping (dseep) zostanie zastąpiony systemem „żądania wyzwania” (challange request). Wszystko będzie odbywać się w sposób zupełnie zdecentralizowany. Podczas przesyłania każdego bloku, niektóre masternody zostaną wybrane aby sprawdziły aktywność innych masternodów, przez wysłanie „żądania wyzwania” (challenge request). Jeśli masternode, nie wyśle odpowiedzi na te żądania kilka razy z rzędu, to zostanie on wykluczony z listy.

Wraz z upływem czasu, statyczne adresy IP IPv4 będą coraz rzadziej spotykane. W następnym wydaniu zaczniemy pozwalać na używanie niestatycznych adresów IP jeśli tylko będą one w stanie odpowiedzieć na „żądanie wyzwania”

Wybiegając dalej niż wersja 11.1 (tego nie będzie w wydaniu InsantX)

Oślepianie masternodów

Niedawno, trzech naukowców z Uniwersytetu Saarland, zaproponowało nowy sposób na ukrywanie transakcji. Chociaż istnieje kilka poważnych problemów z ich podejściem do anonimizacji, sam pomysł oślepiania użytkowników jest bardzo nowatorski. W CoinShuffle, każda transakcja wyjściowa jest pojedynczo wysyłana do następnego peera w swoim gronie. Nowy peer dodaje te przesłane fundusze, miesza je, po czym ponownie wysyła listę. My nie tylko możemy to powiesić, lecz wręcz ulepszyć cały ten mechanizm.

Aby zaimplementować oślepianie, każdy użytkownik połączyłby się z losowym masternodem z taką wiadomością: „Wyślij masternode X tę o to wartość wyjściową aby ten wymieszał N”, oraz następnie przekazał pojedyńczą transakcję. Transakcja ta zostałaby następnie przekazana do masternoda prowadzącego. W tym wypadku, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się kto co komu wysłał, to musiałby mieć dostęp do wszystkich masternodów użytych w tej transakcji co jest równoważne z mieszaniem monet M razy gdzie M = ilość wartości wyjściowych (transakcji wyjściowych). Jest to fajntastyczne rozwiązanie ponieważ daje ono wszystkim użytkownikom możliwość przesłania wszystkich wartości wyjściowych na raz. Oznacza to, że w porównaniu z CoinShuffle nasze rozwiązanie byłoby znacznie szybsze i bezpieczniejsze.

Decentralizacja systemu płatności masternodów.

Obecnie, jeden węzeł (node) podpisuje wiadomość dla każdego bloku i decyduje który masternode powinien otrzymać zapłatę za ten konkretny blok. Centralny węzęł referencyjny był tymczasowym rozwiązaniem problemu egzekwowania płatności dla masternodów. Węzeł ten jest używany przez kopaczy aby upewnić się, że nikt nie oszukuje. Jeśli jakiś kopacz spróbowałby oszukać system, jego blok zostanie odrzucony przez sieć. Niemniej jednak to zmyślne rozwiązanie jest tylko tymczasowe ponieważ nie jest ono wystarczająco zdecentralizowane.

Aby wytłumaczyć nową strategię, najpierw musimy dokładnie wyjaśnić działanie masternodów. Kiedy masternode rozpoczyna prace, wysyła on wiadomość zwaną ‘’wpis wyboru masternoda’’ (‘’masternode election entry’’). W ten sposób zostaje on dopisany jako gotowy do pracy, do listy masternodów na wszystkich podłączonych do sieci klientach Darkcoina. Co kilka minut masternody wysyłają sygnał dając w ten sposób znać, że wciąż są aktywne i mogą przyjmować opłaty.

Aby zdecentralizować ten system, proponujemy wprowadzenie całkiem nowego systemu który mamy zamiar nazwać ‘’Masternode mining’’. Oznaczałoby to, że kiedy Kopacz wykopie blok oraz otrzymaja nową wiadomość ‘’wpis wyboru masternoda’’ (‘’masternode election entry’’), to automatycznie dołącza adres tego masternoda do właśnie stworzonego bloku. Każdy blok może zawierać maksymalnie 10 zmian listy masternodow, więc jeśli ktoś przyglądnie się progresji łańcucha bloków (blockchain) to może w pełni odtworzyć listę wszystkich znanych masternodów. Ten system jest niezwykle odporny na ataki oraz umożliwia odtworzenie tej samej listy masternodów przez każdego klienta podłączonego do sieci.

Na przykład:

Blok 1: dodaje mn1, mn2, mn3
Blok 2: dodaje mn4, mn5
Blok 3: usuwa mn2 //mn2 zostaje utracony

-- obecnie lista masternodów zawiera mn1, mn3, mn4, mn5

Block 4: dodaje mn6, mn7
Block 5: dodaje mn2 //mn2 powrócił oniline

-- przykładowy atak: --

Blok 6: usuwa mn1, mn2, mn3, mn4, mn5, mn6 //kopacz posiada masternode 7, I chce kontroli nad siecią
Block 7: dodaje mn1, mn2, mn3, mn4, mn5, mn6

W tym hipotecznym ataku większość mocy obliczeniowej używanej do kopania bloków zostaje użyta do kontrolowania listy masternodów. Jeśli nawet któryś z kopaczy miałby wystarczającą moc obliczeniową aby zmienić listę masternodów, to oznaczałoby to również, że miałby wystarczającą moc obliczeniową do przeprowadzenia ataku 51%. Z tego właśnie powodu jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie decentralizacji wypłat dla masternodów.
 
Last edited by a moderator:
Moge wrzucić ale nie teraz bo juz jest a późno dla mnie. Wrzucę dopiero jutro.

Myślę że serwisy o bitcoin, kryptonimem lub bezpieczeństwie komputerowym mogłyby zainteresować się drk.

Niebezpiecznik.pl
zaufana trzecia strona

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy na chwile obecna
 
Dziękuję :)


Haha jak mi szumi w głowie lepiej mi się tłumaczy :)
Jako ciekawostkę dorzucę piwo w Tajlandii kosztuje 50 Bahtow czyli dokładnie jednego Darka
Czyli dokladnie tyle ile ci tipowalismy ;)
Dobre piwko maja czy polskie lepsze? :D
 
Oczywiście ze polskie jest lepsze. Polska ma znacznie większy wybór różnego rodzaju piw. Tutaj są tylko pare lokalnych marek i nie znajdziesz niczego więcej poza piwem jasnym
 
Ja wloskiego browara tez zbytnio nie lubie, jedynie co podchodzi pod moj gust to Peroni i nic wiecej....czasem piwa artigianale - czyt. wlasnej roboty. :D
 
Back
Top