• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Op-Ed: Argumenty za prywatnością w gospodarce cyfrowej

AnarchicCluster

Well-known member
720_aHR0cDovL2NvaW50ZWxlZ3JhcGguY29tL3N0b3JhZ2UvdXBsb2Fkcy92aWV3LzJhMDliNzg5ZGQ2YWFlMjE4ZDg5MDVlMzJiNDFlZGJiLnBuZw==.jpg

Argumenty za prywatnością w gospodarce cyfrowej


Grudzień 22, 2014

Autor: David Shin
Tłumaczenie: AnarchicCluster (Napiwki mile widziane XjHtxyTiPieivyTh7HpCzqsEUmLC5NzHio :)

Oryginał

Od wieków ludzie przy władzy na całym świecie uważali że jak tylko mieliby więcej czasu i pieniędzy to naprawdę mogliby zmienić ten świat na lepszy.

W niektórych krajach, aspekt czasu jest ograniczony przez wybory albo długość kadencji, ale to raczej nie zmienia niczego ponieważ w większości przypadków stery państwa i tak zostają przejęte przez ludzi niewiele różniących się od swoich poprzedników. Bardziej palącym problem jest uzbieranie wystarczających funduszy aby móc sfinansować rozwiązania problemów społecznych które według liderów politycznych uważne są za najbardziej korzystne dla społeczeństwa, wyborców no i oczywiście ich samych.

Spowolnienie gospodarcze jakie dotknęło wiele rozwiniętych krajów oraz towarzysząca temu utrata zaufania spowodowana sankcjami gospodarczymi sprawiły, że wiele nacji zaczęło ścigać ludzi zajmujący się praniem brudnych pieniędzy z coraz to większa agresją i desperacją.

Rządy na całym świecie starają się wyegzekwować niezapłacone podatki oraz żądają coraz większej przejrzystości rynków finansowych. Jako przykład można tu podać niedawno wprowadzone w USA regulacje FBAR i FATCA, w wyniku których wiele organizacji i osób prywatnych radykalnie zmieniło sposoby zarządzania swoimi majątkami.

Załóżmy jednak, ze większość majątku zgromadzonego na kontach zagranicznych jest tam po prostu albo ukrywana przed fiskusem w celu finansowania czarnych rynków albo po prostu w celu finansowania różnych przedsięwzięć charytatywnych bez konieczności odpowiadania na zbędne urzędnicze pytania.

W dzisiejszych czasach, majętne osoby zazwyczaj korzystają z anonimowości jaką dawały regulacje bankowe w Szwajcarii, albo równie dobrze ukrywały swój majątek w rajach podatkowych takich jak: Kajmany, Seszyle, Bermuda Isle of Man czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Nawet państwa i specjalne regiony administracyjne o niskich podatkach jak Singapur czy Hong Kong często są miejscem gdzie bogacze tego świata lubią trzymać swoje aktywa.

Jednak co się stanie jeśli dotychczasowe metody urywania majątku przestana działać? Za przykład można tutaj przytoczyć nowe prawo w Szwajcarii, które zmusza banki do udzielania informacji na temat swoich klientów innym krajom. Teraz powstaje pytanie: Czy ci wszyscy milionerzy i organizacje nagle nawrócą się i zaczną przestrzegać prawa, czy raczej zaczną szukać nowych alternatyw?

Niedawno zrobiło się głośno o Apple inc. kiedy okazało się ze dzięki przyjaznym regulacją w Irlandii udawało mu się unikać płacenia podatków w USA. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż oczekiwanie od firm takich jak Apple inc. zaprzestania stosowania inżynierii jest po prostu stratą czasu i pieniędzy podatników. Ludzie o znaczymy majątku, korporacje oraz osoby na wysokich stanowiskach zawsze będą mieli całe zastępy prawników gotowych tylko do jak najszybszego wynalezienia najkorzystniejszych sposobów na pełną optymizacje podatków. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że w świecie w którym żyjemy możliwości ukrywania majątku powoli stają się też dostępne dla tych którzy dopiero wspinają się po drabinie kariery. Jedni z najlepiej opłacanych konsultantów już teraz interesują się rozwiązaniami przyszłości.

Tutaj pole do popisu mają krypto waluty pozwalające na tani przesył gotówki bez konieczności upubliczniania transferów na blockchainie. Darkcoin razem ze swoimi unikatowymi funkcjami ukrywania transakcji jest jeszcze bardziej anonimowy niż sam Bitcoin.
3d84291c6e924317f24a83779263a231.jpg

Nigdy nie powinniśmy nie doceniać jak duże jest zapotrzebowanie na możliwość anonimowego i zdecentralizowanego transferu pieniędzy. Taka możliwość jest wręcz nieoceniona dla wielu bogatych osób starających się ukryć swoje pieniądze przed fiskusem. I nie ma znaczenia, czy uciekają oni przed urzędem skarbowym bo nie podoba im się jak ich podatki są wydawane, czy porostu chcą działać na większą skale bez potrzeby wypełniania nieskończonej ilości formularzy.

Darkcoin może również być używany w bardziej szczytnych celach. Jednym przykładem, który przychodzi mi do głowy jest możliwość wspierania finansowo organizacji charytatywnych w krajach o niezbyt dobrej reputacji. W czasach kiedy banki są zmuszane do kontrolowania finansów swoich klientów w obawie aby samymi nie zostać wziętymi na celownik agencji rządowych zastosowania anonimowej krypto waluty stają się wręcz nieograniczone.

Taka anonimowa krypto waluta w rodzaju Darkcoina może okazać się antidotum na wszystkie bolączki stwarzane przez regulacje FATCA, które np. zmuszają każdego obywatela USA aby deklarował cały posiadany majątek co raczej nie najlepiej idzie w parze z dyskrecją. Niektóre banki zaczęły już teraz oferować specjalne usługi „dyskretnej bankowości” (private banking) aby pomoc swoim klientom w swobodniejszym zarzadzaniu swoim majątkiem.

Jeśli głęboko wierzymy ze każdy ma prawo do prywatności i do nie deklarowania swojego majątku państwu, to anonimowość zawsze będzie miała sens – nawet wtedy kiedy nie będzie można ukryć pieniędzy w skarpecie – a szczególnie teraz, kiedy świat coraz bardziej przekonuje się do cyfrowego pieniądza a w szczególności do krypto walut.

Ci którzy chcą chronić swój majątek zawsze będą starali się znaleźć sposób na chociaż częściowe ukrycie swoich zasobów finansowych. Teraz ta możliwość istnieje praktycznie dla każdego.

-------------------------------------------------------

David Shin od ponad dziesięciu lat zajmuje się bankowością inwestycyjna. Specjalizuje sie w derywatywach kapitałowych. Teraz stara się zasypać przepaść jaka istnieje pomiędzy instytucjami finansowymi a krypto walutami. David miał swój udział w kilku startupach takich jak PayWise, CryptoMex i innych, głownie zlokalizowanych w Hong Kongu. Jest on również założycielem i członkiem Stowarzyszenia Bitcoina w Hong Kongu. Dyskutował on na temat korzyści płynących ze stosowania krypto walut w wielu zarówno azjatyckich jak i światowych mediach.
 
Last edited by a moderator:
Tx for translating !
Please post in Polish Blogs and Webpage if possible
tx
Pictures from the story (please use them when posting somewhere, pictures always work !!):
D8jnUTG.jpg

6mlP0Cz.jpg
 
Last edited by a moderator:
Back
Top