• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Evan Duffield: Dash wysunie się na pozycję bezpośredniego konkurenta Bitcoina.

AnarchicCluster

Well-known member
15 kwiecień 2015
Autor: Evander Smart
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv :) )
Oryginał


Od początku 2014 roku, Darkcoin stał się stałym elementem przewijającym się w wiadomościach ze świata kryptowalut. Od wczesnego wręcz astronomicznego wzrostu osiągającego wartość $15 przez gwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i innowacyjności tym którzy chcą anonimowości, kończąc na wzlotach i upadkach „sieci masternodów”, Darkcoin zawsze był prawie tak interesujący i intrygujący jak sam Bitcoin. Wygląda na to, że rok 2015 będzie rokiem odrodzenia się Darkcoin pod postacią Dash. Rozmawiamy z Evanem Duffieldem, głównym deweloperem Dash na temat obecnego stanu w jakim znajduje się Dash oraz cały rynek kryptowalut.

Ostatnimi czasy wprowadziłeś sporo zmian, zamieniając nazwę Darkcoin na Dash. Mógłbyś opowiedzieć nam o twojej strategii prowadzącej do zmiany nazwy? Jaka jest prawidłowa nazwa, Dashcoin czy po prostu Dash?

Celem tego projektu zawsze było stworzenie technologii tak zbliżonej do cyfrowej gotówki jak to tylko możliwe. Postanowiliśmy zmienić nazwę na Dash ponieważ wierzymy, że nazwa ta lepiej reprezentuje naszą wizję stworzenia środka wymiany dla mas, który jest zarówno prywatny jak i szybki. Dashcoin jest zupełnie innym projektem. My wolimy być nazywani po prostu Dash.

Niektórzy z naszych czytelników mogą być nowi na scenie kryptowalut. Mógłbyś w telegraficznym skrócie opisać dwie lub trzy główne różnice pomiędzy Dash a Bitcoin.

Dash został oparty o tą samą technologię, która zapewniła sukces Bitcoinowi. Dodana została drugorzędna sieć tzw. ‘Sieć Masternodów’. Masternody są nową ideą w świecie krypto walut dzięki którym użytkownicy mają finansowe zachęty do stworzenia i utrzymania pełnych węzłów oraz świadczenia dodatkowych usług takich jak; Darksend czy InstantX. Mówiąc prościej, pozwalają nam na dodanie usług, które są niemożliwe w Bitcoin.

Przez ostatni rok, doświadczyliśmy dosyć poważnych problemów z giełdami kryptowalut. Albo giełdy zostają ofiarami ataków hackerskich albo w ogóle znikają razem z funduszami swoich użytkowników. Co byś zrobił aby takie wydarzenia nie stworzyły wizerunku cyfrowych walut jako bardzo ryzykowne, odstraszając przy tym potencjalnych inwestorów? Masz jakieś sugestie jak rozwiać problem ryzyka związanego z zarządzaniem giełdą? Ubezpieczenie? Nadzór? Regulacje?

Zasmucające jest to jak wielu użytkowników straciło pieniądze w taki sposób. Jednakże nie sądzę aby regulacje lub ubezpieczenie były dobrym rozwiązaniem. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Pierwszą rzeczą jaką mamy w planach jest dodanie dwuskładnikowego uwierzytelniania do klienta referencyjnego. Jak już zostanie ono zaimplementowane to giełdy będą mogły używać dwuskładnikowego uwierzytelniania dla swoich online/offline portfeli co powinno znacznie utrudnić kradzieże.

Kiedy słuchałem twoich komentarzy na temat Bitcoina, wydawałeś się być pewny, że twoja waluta jest znacznie lepsza niż sam Bitcoin i może stanowić dla niego bezpośrenią konkurencję. Czy twoim celem jest pozbawienia Bitcoina pierwszego miejsca?

Wierzę, że ostatecznie Dash usytuuje się jako bezpośredni konkurent dla Bitcoina. W międzyczasie, Bitcoin może cieszyć się pozycją monopolisty, co de facto nie jest zbyt dobre dla całego ekosystemu. Na przykład; jeśli jedyną kryptowalutą w użytku jest Bitcoin i doświadczy on jakiegoś problemu, to odczuje to cała krypto-gospodarka sprawiając kłopoty wszystkim biorącym w niej udział. Jeśli jednak istnieje 5 lub 10 różnych kryptowalut ryzyko systemowe zostaje zredukowane dla całego rynku czyniąc go znacznie bezpieczniejszym.

Jakiej miary używasz do oszacowania swojego sukcesu? Czemu się przyglądasz śledząc rozwój Dasha? Ważna jest dla ciebie wartość Dash wyrażana w Dolarach Amerykańskich?

Staram się nie śledzić cen zbyt często. Uważam, że oprócz analizy wykresów długoterminowych, śledzenie ceny jest mało pożyteczne. Statystki jakie uważam za najlepsze źródło informacji to liczba odwiedzin stron internetowych, oraz jakie kraje są najbardziej zainteresowane Dash (Chiny i Rosja są ostatnio źródłami największej liczby połączeń). Liczba aktywnych członków zespołu deweloperów również jest dla mnie ważna.

Jaka jest jedna funkcja wbudowana w Dash, która zaskoczyłaby użytkowników? Jakiś trik o którym nawet w miarę obeznany inwestor mógłby nie wiedzieć.

Istnieje naprawdę ciekawy sposób na wypłacanie dotacji lub płacenie innym za pomocą systemu Masternodów. Powiedzmy, że chcesz spłacić dług w wysokości 20 Dash. Możesz skonfigurować swój węzeł – który otrzymuje okresowe wynagrodzenie za świadczenie pewnych usług w sieci – w taki sposób aby sieć wypłacała wynagrodzenie nie tobie a osobie której winny jesteś pieniądze. Środki stworzone są przez blockchain i wysłane bezpośrednio do tej osoby zamiast ciebie.

Możesz zdradzić naszym czytelnikom jakie nowe funkcje masz zamiar wprowadzić w roku 2015? Czego powinniśmy się spodziewać od Dash w najbliższym czasie?

Moglibyśmy zrobić osobny artykuł na ten temat? Planuję coś naprawdę dużego co mogłoby być materiałem na osobny artykuł jeśli jesteś zainteresowany. Mogłoby to w całkowicie zdecentralizowany sposób rozwiązać problem zbierania funduszy na rozwój projektów i zarazem nie marginalizowałoby to głównych udziałowców.

Moja ciekawość została pobudzona. Po za inwestowaniem w Dash, masz jakieś porady dla nowych inwestorów chcących wejść na rynek kryptowalut? Co radzisz osobom które są nowe na rynku kryptowalut? Co mówisz swojej rodzinie i przyjaciołom kiedy pytają się ciebie jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami?

Kryptowaluty są wicąż dość nowe i niebezpieczne. Na chwilę obecną to dalej jest ‘Dziki Zachód’ i musisz być bardzo ostrożny kiedy decydujesz komu ufać a komu nie. Nie inwestuj więcej niż możesz stracić, zawsze sprawdzaj fakty i nie trzymaj swoich monet na giełdach.

To jest dokładnie to samo co Andreas powiedział mi w zeszłym tygodniu. Nie traktuj giełd jako portfela i wycofuj swoje fundusze jak tylko możesz. Miejmy nadzieję, że ludzie wezmą sobie porady ekspertów do serca. Ostatnie pytanie: Gdzie widzisz Dash za pięć lat, czyli w roku 2020?

Do 2020 będziemy już mieli całkowicie sprawny system Masternodów i osiągniemy 100% decentralizacji. Powinniśmy też mieć portfele mobilne, dające możliwość bezpiecznego i natychmiastowego transferu środków bez potrzeby czekania na blockchain. Wraz z implementacją tych rozwiązań, naszym celem jest aby małe przedsiębiorstwa zaczęły akceptować Dash bezpośrednio przez urządzenia mobilne. Pozwoliłoby to klientom na kupienie czegoś i opuszczeniu sklepu po 10 sekundach jak tylko InstantX potwierdzi transakcję jako ważną.

Jedna rzecz, o której wspomniał oraz z którą również się zgadzam to , to, że Bitcoin potrzebuje konkurencji na rynku. Monopole są zawsze na szkodę klientom a Dash posiada wiele innowacji które mogą kryptowalutom wyjść tylko na dobre. Bitcoin może być lepszy a konkurencja dostarcza motywacji aby tak się stało. Konkurencja zmusza cię do poprawy i udoskonalenia swojego produktu lub usługi. Skupianie się tylko i wyłącznie na Bitcoinie nie jest zbyt dobrą strategią na dłuższą metę.

My w CCN nie możemy oferować porad finansowych, więc badaj rynek na własną rękę, ale jeszcze nie widziałem lepszej alternatywny do Bitcoina niż Dash. Jeśli potrzebujesz większej prywatności i innowacyjności nadającej monecie prawdziwą wartość, Dash jest dobrym punktem startowym. Sądzę, że dni Litecoina jako srebra do złota Bitcoina są już policzone. Z tego co widziałem to Dash jest po prostu lepszą walutą a czyż to nie jest to czego wszyscy chcemy?


Według mnie jest to po prostu najlepsza alternatywna kryptowaluta na rynku. W świecie, w którym prywatność i wolność stają się tylko pustymi słowami, to jest właściwa waluta we właściwym czasie. Wierzę że nadejdzie dzień w którym wszyscy będą potrzebowali trochę Dasha.
 
Back
Top