• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Darkcoin wprowadza natychmiastowe oraz niewymagające zaufania, potwierdzenia transakcji.

AnarchicCluster

Well-known member
720_aHR0cDovL2NvaW50ZWxlZ3JhcGguY29tL3N0b3JhZ2UvdXBsb2Fkcy92aWV3LzVkYTg5NWY0MzE4NzY2OWZkOGJlOWY3YWIxOTFmNTdjLnBuZw==.jpg

12 Luty 2015
Autor: Charlie Richards
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv :) )
Oryginał


Wraz z najnowszą aktualizacją DarkSend wydana została technologia InstantX, która pozwala na potwierdzenie transakcji w czasie krótszym niż pięć sekund.

DarkCoin wydał aktualizacje do swojego systemu DarkSend która umożliwia implementację protokołu InstantX (IX) co z kolei pozwoli na natychmiastowe potwierdzenia transakcji. Nowa wersja v0.11.1 pozwala na wybranie InstantX jako metody przesyłu funduszy. Ten nowy system oznacza, że ci, którzy zdecydują się na dokonanie transakcji za jego pomocą, powinni otrzymać potwierdzenia swoich transakcji w czasie nie dłuższym niż pięć sekund.
20ced943b41b0a795005a37ce6fe111a.jpg
Oparty na sieci węzłów zwanych również ‘’masternodami”, system ten uzyskuje konsensus pomiędzy losowo wybranymi węzłami aby zablokować fundusze które mają zostać przesłane pomiędzy adresem wyjściowym i wejściowym. Taki „rozproszony menadżer zamykania transakcji” oznacza, że fundusze nie mogą zostać wydane dwa razy (double spending attack) ponieważ próba dokonania wielu przelewów tych samych środków doprowadziłaby do braku zgody pomiędzy masternodami. Jeśli nie ma pomiędzy nimi zgody, to taka transakcja musi przejść przez tradycyjny proces potwierdzenia na poziomie bloku, a próba wydania tej samej kwoty dwa razy, zostanie odrzucona.

W swojej rozprawie, zespół Darkcoina wyjaśnił działanie tego systemu w taki o oto sposób:

„Idea zamykania transakcji polega na tym, że klienci wysyłają chęć zamknięcia transakcji z jednego konkretnego adresu do innego adresu (lub wielu adresów). Dokonuje się to przez transmisję pakietu zawierającego transakcję oraz komendę zamykającą. Użytkownik podpisuje taką wiadomość swoim adresem (lub adresami) wyjściowym i nadaje ją do sieci.”

Prędkość z jaką potwierdzane są transakcje InstantX oznacza, że płatność może zostać sfinalizowana znacznie szybciej niż gdyby musiała czekać na potwierdzenie w blokchain. Fani InstantX wskazują, że technologia ta może być używana w sytuacjach gdzie kupujący przyzwyczaili się już do natychmiastowego potwierdzenia transakcji, tak jak to ma miejsce np. w przypadku płacenia w sklepie kartą kredytową. Jedni z pierwszych użytkowników IX raportują na Redditowym forum r/bitcoin, że ich pierwsze przelewy nie trwały dłużej niż 4 sekundy, co jest czasem bardzo zbliżonym do tego osiąganego przez karty płatnicze.

Obecnie, wiele firm oferujących natychmiastowe płatności polega na usługach rozliczeniowych oferowanych przez firmy takie jak BitPay. Dzięki sporej rezerwie kapitału, firmy rozliczeniowe mogą oferować natychmiastowe przelewy na konta sprzedawców a dopiero potem czekać na pełne potwierdzenia transakcji na blockchaine.
68696132eca1f9f43b80a04b4dae0c5d.jpg
Evan Duffield główny deweloper Darkcoina skomentował implementację InstantX oraz swoje plany na przyszłość, w następujący sposób:

„Celem Darkcoina jest stanie się najlepszą możliwą cyfrową walutą. Dzięki DarkSend (zapewniający anonimowość) oraz InstantX dający możliwość natychmiastowych płatności, możemy wpłynąć na to w jaki sposób kryptowaluty są używane nie tylko w sieci ale też i w zwykłych sklepach. W przyszłości użytkownicy będą mogli dokonywać anonimowych oraz natychmiastowych transakcji z telefonu na telefon. Wszystko to jest możliwe dzięki idei masternodów, bez potrzeby istnienia centralnego serwera czy zaufanej trzeciej strony.”

CoinTelegraph pisał niedawno o „Impulse”, pomyśle BitPaya na natychmiastowe transakcje w sieci Bitcoin. Chociaż z założenia system ten wymaga istnienia zaufanej trzeciej strony to podobno wymaga on tak mało zaufania jak to tylko możliwe.” System nie wymagający żadnych potwierdzeń transakcji jest skonstruowany wokół bardziej tradycyjnego modelu, w którym istnieje operator usług rozliczeniowych trzymający niepotwierdzone fundusze użytkownika gotowe do wydania jak tylko podpisze on transakcję.

Sam Darkcoin jest projektem o publicznie dostępnym kodzie źródłowym, zaprojektowany pod kątem zapewnienia prywatności i chce być prawdziwą alternatywą dla pseudo-anonimowego Bitcoina. Dzięki rozproszonej sieci masternodów, przez które przechodzi wiele transakcji w tym samym czasie, przez co śledzenie ich, jest praktycznie niemożliwe.

Duffield dodaje:

„Węzły te są fundamentem DarkSend, wszystkie transakcje będą przesyłane przez te węzły. Każdy masternode wymaga aby 1000DRK było trzymanych pod ich adresem i za każdym razem kiedy węzeł zostanie wybrany, sieć przeznaczy 10% [podczas pisania tego artykułu, wynagrodzenie zostało zmienione do 20%] danego bloku dla tego węzła.”

Każdy użytkownik jest zachęcany do generowania nowego adresu dla każdej transakcji. Jeśli doda się do tego maskowanie adresów IP, masterodny tworzą sieć w której jest naprawdę ciężko wyśledzić kto komu ile wysłał przez mikser monet.

Wprowadzenie natychmiastowych płatności może sprawić, że Darkcoin stanie się bardziej atrakcyjny nie tylko dla tych, którzy potrzebują więcej prywatności ale również dla różnego rodzaju przedsiębiorców i to nie tylko tych, działających całkowicie online.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top