AnarchicCluster
Well-known member
21 Kwiecień 2015
Autor: Evan Duffield
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv
)
Oryginał
Wprowadzenie
Jednym z największych wyzwań w budowaniu platformy dla kryptowaluty jest stworzenie zdecentralizowanego systemu zarządzania, dzięki któremu możnaby rozwijać, finansować i nadawać kierunek tej platformie. Jak na razie, tego kluczowego elementu brakuje w każdym znanym mi projekcie kryptowaluty. Jednym z oczywistych rozwiązań tego problemu wydaje się być stworzenie fundacji, która nie jest w żaden sposób powiązana z głównymi posiadaczami danej waluty, a której zadaniem byłoby kontynuowanie rozwoju i promocja projektu. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad, które uwidoczniły się w starszych tego typu platofrmach.
Obecne fundacje kryptowalut nie są powiązane z samą walutą przez żaden konkretny mechanizm zakodowany w protokole. Nie zostały one również zaprojektowane w taki sposób aby kontynuowały swoją działalność nawet wtedy, gdy pierwotni inwestorzy stracą zainteresowanie projektem. W takiej sytuacji fundacja w pewnym momencie może mieć problem z uzbieraniem funduszy, co z kolei może zaskutkować całkowitą zapaścią projektu zostwaiając deweloperów protokołu bez pieniędzy oraz w całości zależnych od niepewnych dotacji charytatywnych. Te z kolei nie są zbyt sprawiedliwe w stosunku do dawców ponieważ zawsze będzie istniał problem pasażera na gapę, czyli kogoś kto zyskuje na pracy innych nie dodając nic od siebie. Inne projekty sfinansowały swój rozwój przez wykopywanie monet zanim inni mogli to robić, albo przez przedsprzedaż. Rozwiązania te, również są dalekie od ideału, ponieważ kontrola nad funduszami pozostaje scentralizowana a oszacowanie potrzeb finansowych projektu, jeszcze na jego początkowym etapie wydaje się być niezmiernie trudne.
My proponujemy zdecentralizowany system zarządzania oparty na mechanizmie głosowania masternodów. Z powodu wymogu zastawienia funduszy przy tworzeniu masternoda oraz dużej liczby węzłów, Dash już teraz musi się liczyć z rozproszoną siecią operatorów masternodów którzy zainwestowali w przyszłość tej waluty. Razem jako grupa, mogą oni działać jako nadzorcy rozwoju i promocji tego projektu. Operatorzy masternodów nie są jedynymi którzy chcą aby Dash odniósł sukces, ale są oni najbardziej stabilni gdyż w przeciwieństwie do kopaczy, nie mogą oni ponownie użyć zainwestowanych zasobów na inne cele.
Część z przyszłych przychodów masternodow (powyżej 45% nagrody z wykopania bloku) byłoby w ich imieniu trzymanych przez sieć, a ci z kolei mogliby później głosować nad propozycjami wydania tych funduszy. Środki te miałyby pójść na wsparcie rozwoju oraz promocji Dasha. Operatorzy Masternodów głosowaliby nad poszczególnymi projektami wymagającymi finansowania tym samym wyznaczając kierunek rozwoju tego projektu. Cały ten proces byłby całkowicie jawny i odbywałby się na specjalnym publicznym portalu na którym każdy mogłby wysunąć propozycję projektu a Masternody by nad nią głosowały. System ten przypomina coś w rodzaju zdecentralizowanego Kickstartera lub Lighthouse, w którym fundusze mogą zostać użyte na cokolwiek co będzie potrzebne w naszym ekosystemie.
System ten byłby w stu procentach zdecentralizowany i napędzany przez masternody. Fundusze byłyby ustalane i wypłacane bezpośrednio z blockchaina. Blockchain mógłby wynająć deweloperów i w ten sposób wprowadzić nowy koncept płatnych wykonawców w którym ludzie pracują dla projektu, oraz są wynagradzani bezpośrednio przez sieć głosujących operatorów masternodów. Jedną z zalet tego modelu jest to, że może przeżyć on pierwotnych inwestorów. Jeśli pierwsi operatorzy masternodów sprzedaliby swoje monety, ich nowy właściciel lub właściele mogliby sami założyć swoje własne masternody przez co nabyliby prawo do głosowania nad projektami oraz ich budżetem. To gwarantuje istnienie działającego systemu zarządzania projektem nawet wtedy gdy zmieniają się osoby zainteresowane projektem. Taki układ sprawia, że sieć jest w stanie utrzymać się sama bez potrzeby polegania na pracy żadnych konkretnych osób.
Głosowanie masternodów oraz ustalanie budżetu
System ten, funkcjonowałby jako wbudowany w software rozproszony mechanizm głosowania, w którym proponowane są budżety na poszczególne projekty, a Masternody zatwierdzają je po przez głosowanie. Jeśli jakiś projekt uzyska poparcie większości głosujących, dodawany jest do ogólnego budżetu oraz finansowany bezpośrednio przez blockchain wysyłając fundusze bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za dany projekt. Dzięki temu mechanizmowi, moglibyśmy zatrudnić deweloperów i płacić im zaraz po zatwierdzeniu budżetu na dany projektu.
Masternod głosowałby używająć komendy ‘masternode vote yay’ lub ‘masternode vote nay’ . Głosy zostałyby rozesłane do całej sieci razem z instrukcjami dla samej sieci. Budżety nad którymi odbywa się głosowanie możnaby było zobaczyć po użyciu komendy ‘masternode budget show’.
Dobrze zdefiniowany system zarządzania powininen pozwolić kryptowalucie na przeżycie swoich twórców. Nastepne pokolenia operatorów masternodów będą miały prosty mechanizm wspierania tej kryptowaluty. W celu stworzenia rozproszonego systemu zarządzania mechanizm ten będzie utylizował mądrość tłumów oraz więź zaufania stworzoną przez zastaw operatorów Masternodów.
Taki układ sprawiłby znaczący wzrost wartości naszego projektu i pozwoliłby nam na bycie bardziej elastycznym, a to z kolei pozwoliłoby nam konkurować na globalną skalę z takimi systemami płatności jak Bitcoin, czy też karty płatnicze.
Wraz z upływem czasu powinniśmy stworzyć dość mocny zespół profesjonalistów opłacanych bezpośrednio przez system wypłat blockchaina. W rezultacie powinno to znacząco podnieść wartość naszego projektu, gdyż będziemy mieli bardzo stabilną sieć z szybkimi implementacjami usług, co z kolei będzie pwodem dla którego Dash okaże się sukcesem.
Rewizja planu wypłat
Aby zagwarantować długoterminowe utrzymanie blockchaina, sieć zatrzymałaby część wypłat, a operatorzy masternodów mieliby za zadanie działać jako reprezentanci sieci i inwestować zatrzymane fundusze w utrzymanie i rozwinięcie całego projektu. Powinno to przyczynić się do szybszego rozwoju i promocji, wprowadzając w ruch cykl przedsięwzięć korzystnych dla wszystkich użytkowników; wliczając w to kopaczy, operatorów masternodów, inwestorów oraz zwykłych użytkowników. Co więcej, stworzy to mechanizm który da blockchainowi możliwość ‘dbania’ o samego siebie przy czym mechanizm ten jest niemożliwy do kontrolowania przez żadną konkretną osobę.
40% Wypłata dla kopaczy
45% Wypłata dla operatorów Masternodów jako proof-of-service
15% Zarządzany przez Masternody – budżet na rozwój i promocję sieci.
Obecnie, masternody dostają 42.5% wypłaty z każdego wykopanego bloku. Wypłata ta zostałaby ograniczona do 45%. Dalsze wzrosty wypłat trzymane by były przez sieć w oczekiwaniu na zatwierdzenie funduszy przez operatorów masternodów na utrzymanie i rozwój sieci. Byłby to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju taka zdecentralizowana oraz samowystarczalna platforma.
Operatorzy masternodów tworzą z siecią coś w rodzaju umowy społecznej i poprzez dedykowanie części swoich przychodów na dalszy rozwój ekosystemu, działają jako jej opiekunowie. Taki system będzie korzystny dla wszystkich zainteresowanych, a w szczególności użytkowników końcowych.
Zyskaliby na tym nie tylko operatorzy ale również kopacze jak i zwykli użytkownicy. Nie różni się to wiele od tego jak kopacze zabezpieczają cały ekosystem. Ponieważ kopacze Dasha nie dostają 100% zysków z wykopywania bloków tak jak to ma miejsce w kryptowalutach opartych na proof-of-work (PoW), my mamy znacznie zdrowszą sieć, która zwiększa wartość wypłat jakie dostają kopacze. Oprócz tego, Masternody będą również mogły głosować nad wprowadzeniem proponowanego systemu. Oznaczałoby to, że pierwszą decyzją podjętą przez operatorów masternodów byłoby de facto zatwierdzenie nowego systemu podejmowania decyzji. Proces ten byłby podobny do zatwierdzania nowej konstytucji.
Takie rozwiązanie podziału nagród za wykopywanie bloków jest samo w sobie rewolucyjne, ponieważ uwzględnia on wszystkie krytyczne elementy – kopanie bloków, utrzymywanie pełnych węzłów, rozwój i promocja - potrzebne kryptowalucie do długoterminowej egzystencji. Co więcej rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie tego wszystkiego bez potrzeby zmiany emisji lub tworzenia dodatkowej inflacji. Sieć po prostu alokuje dostępne jej środki w sposób który jest korzystny dla wszystkich. Taka zmiana już wcześniej okazała się być sukcesem podczas wprowadzenia wynagrodzeń dla pełnych węzłów (Masternodów).
Autor: Evan Duffield
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv
Oryginał
Wprowadzenie
Jednym z największych wyzwań w budowaniu platformy dla kryptowaluty jest stworzenie zdecentralizowanego systemu zarządzania, dzięki któremu możnaby rozwijać, finansować i nadawać kierunek tej platformie. Jak na razie, tego kluczowego elementu brakuje w każdym znanym mi projekcie kryptowaluty. Jednym z oczywistych rozwiązań tego problemu wydaje się być stworzenie fundacji, która nie jest w żaden sposób powiązana z głównymi posiadaczami danej waluty, a której zadaniem byłoby kontynuowanie rozwoju i promocja projektu. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad, które uwidoczniły się w starszych tego typu platofrmach.
Obecne fundacje kryptowalut nie są powiązane z samą walutą przez żaden konkretny mechanizm zakodowany w protokole. Nie zostały one również zaprojektowane w taki sposób aby kontynuowały swoją działalność nawet wtedy, gdy pierwotni inwestorzy stracą zainteresowanie projektem. W takiej sytuacji fundacja w pewnym momencie może mieć problem z uzbieraniem funduszy, co z kolei może zaskutkować całkowitą zapaścią projektu zostwaiając deweloperów protokołu bez pieniędzy oraz w całości zależnych od niepewnych dotacji charytatywnych. Te z kolei nie są zbyt sprawiedliwe w stosunku do dawców ponieważ zawsze będzie istniał problem pasażera na gapę, czyli kogoś kto zyskuje na pracy innych nie dodając nic od siebie. Inne projekty sfinansowały swój rozwój przez wykopywanie monet zanim inni mogli to robić, albo przez przedsprzedaż. Rozwiązania te, również są dalekie od ideału, ponieważ kontrola nad funduszami pozostaje scentralizowana a oszacowanie potrzeb finansowych projektu, jeszcze na jego początkowym etapie wydaje się być niezmiernie trudne.
My proponujemy zdecentralizowany system zarządzania oparty na mechanizmie głosowania masternodów. Z powodu wymogu zastawienia funduszy przy tworzeniu masternoda oraz dużej liczby węzłów, Dash już teraz musi się liczyć z rozproszoną siecią operatorów masternodów którzy zainwestowali w przyszłość tej waluty. Razem jako grupa, mogą oni działać jako nadzorcy rozwoju i promocji tego projektu. Operatorzy masternodów nie są jedynymi którzy chcą aby Dash odniósł sukces, ale są oni najbardziej stabilni gdyż w przeciwieństwie do kopaczy, nie mogą oni ponownie użyć zainwestowanych zasobów na inne cele.
Część z przyszłych przychodów masternodow (powyżej 45% nagrody z wykopania bloku) byłoby w ich imieniu trzymanych przez sieć, a ci z kolei mogliby później głosować nad propozycjami wydania tych funduszy. Środki te miałyby pójść na wsparcie rozwoju oraz promocji Dasha. Operatorzy Masternodów głosowaliby nad poszczególnymi projektami wymagającymi finansowania tym samym wyznaczając kierunek rozwoju tego projektu. Cały ten proces byłby całkowicie jawny i odbywałby się na specjalnym publicznym portalu na którym każdy mogłby wysunąć propozycję projektu a Masternody by nad nią głosowały. System ten przypomina coś w rodzaju zdecentralizowanego Kickstartera lub Lighthouse, w którym fundusze mogą zostać użyte na cokolwiek co będzie potrzebne w naszym ekosystemie.
System ten byłby w stu procentach zdecentralizowany i napędzany przez masternody. Fundusze byłyby ustalane i wypłacane bezpośrednio z blockchaina. Blockchain mógłby wynająć deweloperów i w ten sposób wprowadzić nowy koncept płatnych wykonawców w którym ludzie pracują dla projektu, oraz są wynagradzani bezpośrednio przez sieć głosujących operatorów masternodów. Jedną z zalet tego modelu jest to, że może przeżyć on pierwotnych inwestorów. Jeśli pierwsi operatorzy masternodów sprzedaliby swoje monety, ich nowy właściciel lub właściele mogliby sami założyć swoje własne masternody przez co nabyliby prawo do głosowania nad projektami oraz ich budżetem. To gwarantuje istnienie działającego systemu zarządzania projektem nawet wtedy gdy zmieniają się osoby zainteresowane projektem. Taki układ sprawia, że sieć jest w stanie utrzymać się sama bez potrzeby polegania na pracy żadnych konkretnych osób.
Głosowanie masternodów oraz ustalanie budżetu
System ten, funkcjonowałby jako wbudowany w software rozproszony mechanizm głosowania, w którym proponowane są budżety na poszczególne projekty, a Masternody zatwierdzają je po przez głosowanie. Jeśli jakiś projekt uzyska poparcie większości głosujących, dodawany jest do ogólnego budżetu oraz finansowany bezpośrednio przez blockchain wysyłając fundusze bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za dany projekt. Dzięki temu mechanizmowi, moglibyśmy zatrudnić deweloperów i płacić im zaraz po zatwierdzeniu budżetu na dany projektu.
Masternod głosowałby używająć komendy ‘masternode vote yay’ lub ‘masternode vote nay’ . Głosy zostałyby rozesłane do całej sieci razem z instrukcjami dla samej sieci. Budżety nad którymi odbywa się głosowanie możnaby było zobaczyć po użyciu komendy ‘masternode budget show’.
Dobrze zdefiniowany system zarządzania powininen pozwolić kryptowalucie na przeżycie swoich twórców. Nastepne pokolenia operatorów masternodów będą miały prosty mechanizm wspierania tej kryptowaluty. W celu stworzenia rozproszonego systemu zarządzania mechanizm ten będzie utylizował mądrość tłumów oraz więź zaufania stworzoną przez zastaw operatorów Masternodów.
Taki układ sprawiłby znaczący wzrost wartości naszego projektu i pozwoliłby nam na bycie bardziej elastycznym, a to z kolei pozwoliłoby nam konkurować na globalną skalę z takimi systemami płatności jak Bitcoin, czy też karty płatnicze.
Wraz z upływem czasu powinniśmy stworzyć dość mocny zespół profesjonalistów opłacanych bezpośrednio przez system wypłat blockchaina. W rezultacie powinno to znacząco podnieść wartość naszego projektu, gdyż będziemy mieli bardzo stabilną sieć z szybkimi implementacjami usług, co z kolei będzie pwodem dla którego Dash okaże się sukcesem.
Rewizja planu wypłat
Aby zagwarantować długoterminowe utrzymanie blockchaina, sieć zatrzymałaby część wypłat, a operatorzy masternodów mieliby za zadanie działać jako reprezentanci sieci i inwestować zatrzymane fundusze w utrzymanie i rozwinięcie całego projektu. Powinno to przyczynić się do szybszego rozwoju i promocji, wprowadzając w ruch cykl przedsięwzięć korzystnych dla wszystkich użytkowników; wliczając w to kopaczy, operatorów masternodów, inwestorów oraz zwykłych użytkowników. Co więcej, stworzy to mechanizm który da blockchainowi możliwość ‘dbania’ o samego siebie przy czym mechanizm ten jest niemożliwy do kontrolowania przez żadną konkretną osobę.
40% Wypłata dla kopaczy
45% Wypłata dla operatorów Masternodów jako proof-of-service
15% Zarządzany przez Masternody – budżet na rozwój i promocję sieci.
Obecnie, masternody dostają 42.5% wypłaty z każdego wykopanego bloku. Wypłata ta zostałaby ograniczona do 45%. Dalsze wzrosty wypłat trzymane by były przez sieć w oczekiwaniu na zatwierdzenie funduszy przez operatorów masternodów na utrzymanie i rozwój sieci. Byłby to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju taka zdecentralizowana oraz samowystarczalna platforma.
Operatorzy masternodów tworzą z siecią coś w rodzaju umowy społecznej i poprzez dedykowanie części swoich przychodów na dalszy rozwój ekosystemu, działają jako jej opiekunowie. Taki system będzie korzystny dla wszystkich zainteresowanych, a w szczególności użytkowników końcowych.
Zyskaliby na tym nie tylko operatorzy ale również kopacze jak i zwykli użytkownicy. Nie różni się to wiele od tego jak kopacze zabezpieczają cały ekosystem. Ponieważ kopacze Dasha nie dostają 100% zysków z wykopywania bloków tak jak to ma miejsce w kryptowalutach opartych na proof-of-work (PoW), my mamy znacznie zdrowszą sieć, która zwiększa wartość wypłat jakie dostają kopacze. Oprócz tego, Masternody będą również mogły głosować nad wprowadzeniem proponowanego systemu. Oznaczałoby to, że pierwszą decyzją podjętą przez operatorów masternodów byłoby de facto zatwierdzenie nowego systemu podejmowania decyzji. Proces ten byłby podobny do zatwierdzania nowej konstytucji.
Takie rozwiązanie podziału nagród za wykopywanie bloków jest samo w sobie rewolucyjne, ponieważ uwzględnia on wszystkie krytyczne elementy – kopanie bloków, utrzymywanie pełnych węzłów, rozwój i promocja - potrzebne kryptowalucie do długoterminowej egzystencji. Co więcej rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie tego wszystkiego bez potrzeby zmiany emisji lub tworzenia dodatkowej inflacji. Sieć po prostu alokuje dostępne jej środki w sposób który jest korzystny dla wszystkich. Taka zmiana już wcześniej okazała się być sukcesem podczas wprowadzenia wynagrodzeń dla pełnych węzłów (Masternodów).