• Forum has been upgraded, all links, images, etc are as they were. Please see Official Announcements for more information

Aktualna strategia Dasha

AnarchicCluster

New member
Data: 11 Lipiec 2015
Autor: Evan Duffield
Tłumaczenie: AnarchicCluster (napiwki mile widziane: XfubR6FJmwzASMdH9Av2Wd5CiMaAZdaGnv :) )
Oryginał


Cześć wszystkim

Zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania tym gdzie zmierza projekt Dash i tym, jakie cele chcemy osiągnąć. Postanowiliśmy, więc napisać ten oto dość obszerny post, aby przedstawić ogólny zarys naszej strategii na następne parę lat. Naturalnie wszystko jeszcze wyjdzie w praniu, ale jak na razie post ten powinien przedstawić naszą wizję świata krypto i naszego w nim miejsca.

Rozwój

Przez ostatnie 18 miesięcy zbudowaliśmy; kilka praktycznych funkcji dla użytkowników, system, który wspiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do stworzenia długowiecznej sieci krypto waluty. Co ważniejsze w naszym dążeniu do stworzenia platformy cyfrowej waluty, która uczy się na błędach starszych projektów i oferuje własne nowatorskie rozwiązania zbudowaliśmy całą filozofię innowacyjności i kreatywnej destrukcji.

Nasze aktualne cele rozwoju mogą zostać podsumowane w kilku prostych zdaniach. W najbliższym czasie mamy zamiar skupić się na sprawieniu, aby Dash był jak najbardziej przystępny dla zwykłych zjadaczy chleba. Wlicza się w to stworzenie portfela na Androida, iPhona oraz zbudowanie stabilnej wersji klienta referencyjnego.

Jesteśmy również zdania, że rozwój klienta wyprzedził nieco popularyzację projektu Dash i jego filozofii. W ciągu kolejnych dwóch lat, sporo czasu zostanie poświęconego na porządną kampanie reklamową, aby zainteresować szerszą publikę i pokazać potencjalnym uzytkownikom zalety naszych rozwiązań. Zostanie to osiągnięte dzięki zupełnie nowej koncepcji finansowania opartego na łańcuchu bloków.

Narzędzia deweloperskie i proces standaryzacji

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć zdecentralizowany i otwarto źródłowy projekt jest skoordynowanie rozproszonego po całym świecie zespołu oraz zapewnienie poziomu jakości prac zgodnego ze standardami powszechnie przyjętych w branży.

· JIRA – Narzędzie powszechnie używane w branży informatycznej – Będzie ono używane do wspierania procesu deweloperskiego oraz zapewnienia wysokiej jakości prac przez organizowanie i priorytezowanie zadań do wykonania. Będzie ono również dostępne publicznie, aby członkowie społeczności mogli również pomóc w testowaniu i wyszukiwaniu błędów.

· Wtyczka JIRA Service Desk będzie służyła do przesyłania deweloperom raportów o błędach, pomysłach na poprawki lub innych sugestii.

· Confluence Questions będzie miejscem gdzie członkowie społeczności mogą zadawać pytania na temat Dash. Będzie to czymś w rodzaju społecznie zarządzanym FAQ, w którym zarówno członkowie społeczności jak i deweloperzy będą mogli zadawać pytania oraz udzielać na nie odpowiedzi. Razem z doskonałą funkcją wyszukiwania, narzędzie to będzie mogło stać się miejscem, w którym zostanie zebrana cała - obecnie rozproszona - wiedza na temat Dash.

· Bamboo będzie używany przez zespół deweloperów do przeprowadzania zautomatyzowanych testów.

Cała ta platforma jest hostowana przez Atlassian i zarządzana przez wielu administratorów. Jest jeszcze dużo pracy przed nami, ale pierwsze kroki został już wykonane.

To jest część naszych zobowiązań w stosunku do użytkowników, inwestorów oraz całej społeczności krypto. Staramy się jeszcze bardziej zwiększyć nasze wysiłki, aby mieć jak najbardziej pozytywny wpływ na całą sferę krypto.

Budżet i zarządzanie przez łańcuch bloków

Zarządzanie przez łańcuch bloków jest zupełnie nowym pomysłem na zbieranie funduszy w świecie krypto walut. Koncept ten głosi, iż waluta może finansować swój własny rozwój i ekspansję a zarazem zachować swobodę we wprowadzaniu innowacji. Jest to coś w rodzaju zdecentralizowanego kickstartera (strona internetowa organizująca zbiórki pieniędzy na różne przedsięwzięcia – przypisek tłumacza) wbudowanego w Dash, wypłacającego prosto z łańcucha bloków środki na różne projekty i inwestycje, które według operatorów masternodów będą tego warte. (Po więcej informacji na ten temat kliknij tutaj)

Planujemy rozpocząć finansowanie pierwszych projektów już na początku Września. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to coraz więcej projektów będzie finansowanych w taki właśnie sposób oraz deweloperzy pracujący nad głównym projektem zaczną dostawać skromne wynagrodzenia. Ponieważ cały system finansowania będzie w stu procentach zdecentralizowany, członkowie zespołu deweloperów nie będą mieli żadnej kontroli nad tym, co jest finansowane. Ale czujemy się w miarę pewni, że społeczność stanie murem za zespołem deweloperów i zaimplementuje taką właśnie strategię:

Nasze wstępne sugestie na temat pierwszych wydatków
B0HmOZp.png

Wynagrodzenia deweloperów nie są zamierzone, aby zastępowały pensję z pracy na cały etat (chociaż w przyszłości mogłyby). Są one raczej wyrazem wdzięczności dla każdego, kto jest niezbędny przy tym projekcie lub kto poświęca swój czas na rozwinięcie tego projektu.

Moglibyśmy mieć najlepszy projekt na świecie, ale jeśli nikt o nim nie wie, to nigdy nie zdobędziemy żadnych użytkowników. Zaczniemy od ogólnej kampanii edukacyjnej wycelowanej w zwykłych ludzi, którzy mają, jako takie pojęcie o technologii. Mamy zamiar pokazać co nasz ekosystem ma im do zaoferowania. W naszej kampanii medialnej będzie użytych wiele tajemnych technik marketingowych, gdyż wielu z członków naszego zespołu ma spore doświadczenie w budowaniu i rozwoju przedsiębiorstw.

Bitcoin oraz debata na temat rozmiaru bloków

Przez ostatnie kilka tygodni na wszystkich forach dyskusyjnych powiązanych z Bitcoinem toczy się zaciekła debata nad tym czy zwiększyć rozmiar bloków Bitcoina. Tak naprawdę debata ta toczy się już od dawna, ale ostatnimi czasy jej temperatura znacznie podskoczyła.

Obie strony mają rację zakładając, iż rozmiar bloków jest poważnym problemem. Jednakże utknęli oni pomiędzy młotem a kowadłem. Jeśli zwiększą oni rozmiar bloku to zwiększy to koszty utrzymania pełnych węzłów przez co ryzykują spadek ich liczby, to z kolei spowoduje skurczenie się sieci, która stanie się bardziej podatna na ataki DDoS i inne problemy. Jednak, jeśli nie zwiększą oni rozmiaru bloku, koszt wysłania transakcji będzie rósł coraz bardziej i konkurencyjne rozwiązania będą wyglądały coraz bardziej atrakcyjniej w porównaniu z Bitcoinem.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jaka jest nasza pozycja w tej debacie, powiem tylko, że jeszcze nam daleko do mierzenia się z tym problemem, ale jak będzie trzeba to sobie poradzimy. De facto już teraz planujemy stworzenie narzędzi do poradzenia sobie z dużą ilością transakcji. Co by było gdybyśmy zachowali rozmiar bloku na poziomie 1MB oraz mieli świetny łatwy w obsłudze portfel, który przez większość czasu dokonuje transakcji poza łańcuchem bloków? Wynikiem tego byłby łańcuch o małych rozmiarach, niskie opłaty i wsparcie dla niemal każdej ilości transakcji. Celem jest tutaj posiadanie w miarę chudego łańcucha, ale zarazem mogącego poradzić sobie zarazem z większą ekspansją waluty.

Czego oczekiwać od wersji 12

Następna wersja klienta referencyjnego zawiera bardzo ważne zmiany. W tej chwili, wersja ta jest w fazie testów i cały czas nad nią pracujemy. Jeśli masz czas i chciałbyś zobaczyć nową wersję w akcji, to możesz ściągnąć najnowsze pliki binarne i uruchomić je na sieci testowej.

Spodziewamy się oficjalnego wypuszczenia V12 na początku Sierpnia. Zaraz po oficjalnym wydaniu odbędzie się kampania nawołująca wszystkie poole do zaktualizowania klientów i rozwidlenia sieci (hard-fork). Następnie dzięki funduszom z budżetu systemu rozpoczniemy kampanie marketingową oraz implementację przyszłych rozwiązań i technologii.
 
Top